تلفن تماس : 09120321063

آخرین مطالب المپیاد زیست شناسی خبری، آموزشی، منابع و ...

آموزش زیست شناسی

موکور مایکوزیس ( میکوزیس ) یک عفونت قارچی کشنده

قارچ موکورموکور ( mucor ) نام گروهی از قارچ ها است که در مواد در حال فساد و در گرد و خاگ یافت می شود. این قارچ ها که در این محیط ها رشد می کنند اسپور های ( هاگ های ) خود را به محیط پخش می کنند زمانی که هاگ ها در محیط مناسب قرار گرفتند شروع به رشد کرده و تکثیر می شوند. در انسان های طبیعی این قارچ خطری محسوب نمی شود چراکه نمی تواند از پس سیستم ایمنی بدن برآید و بلافاصله توسط سیستم ایمنی بدن حذف می شود. 

در افرادی که دچار نقص ایمنی هستند یا از دارو های سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می کنند ( مثل افرادی که تحت شیمی درمانی بوده یا پیوند عضو دریافت کرده اند ) این قارچ می تواند آلوده کننده و خطر ناک باشد. در بیشتر مواردی که فرد بیمار به موکور مایکوزیس مبتلا می شود علیرغم همه مداخلات و تلاش های پزشکی,  بدن فرد از پس این عفونت بر نیامده و فوت می کند.

 این بیماری که علاوه بر افراد دارای نقص ایمنی , در افراد دیابتی که قند خون بالایی دارند نیز دیده می شود بالقوه بسیار خطرناک می باشد و در صورت عدم مداخله ی به موقع منجر به مرگ حتمی بیمار خواهد شد. در سایر مواقع با وجود مداخلات پزشکی اعم از آنتی بیوتیک های قوی و حتی برداشتن بخش آلوده با عمل جراحی, شانس زنده ماندن بیمار 50 درصد است.

در مراحل اولیه ی آلودگی در بیشتر مواقع بخش هایی از کام, صورت یا چشم ها آلوده می شوند. در آلودگی کام, قارچ می تواند از طریق حفره بینی وارد سینوس ها شده و از طریق حفره اینفرا اوربیتال ( حفره زیر کاسه چشم ) وارد کاسه چشم شده و چشم را در گیر کند. در عفونت چشم, عوارض چشمی مثل کاهش شدید بینایی و کور شدن, بیرون زدگی چشم و باز نشدن پلک دیده می شود.  در این موارد برای جلوگیری از پیشرفت بیماری بخش های درگیر استخوان ها و صورت من جمله کام و اسفنوئید و اتموئید و ماگزیلا برداشته می شود و در صورت درگیر شدن چشم باید چشم آلوده را نیز تخلیه کرد.

در صورت پیشرفت بیماری, قارچ از طریق عروق و سوراخ های جمجمه به مغز راه پیدا کرده و با درگیر کردن مغز منجر به مرگ بیمار می شود.

در ادامه گزارش و شرح حال 9 بیمار مبتلا به موکور مایکوزیس از بیمارستان حضرت رسول اکرم ( ص ) را میبینید که توسط دکتر مرتضی جوادی, دکتر شباهنگ محمدی و دکتراحمد دانشی به نگارش در آمده است.  از این 9 بیمار, سه مورد زنده مانده و بقیه فوت شدند.

برای دانلود فایل پی دی اف گزارش و شرح حال بیماران مبتلا به موکور مایکوزیس کلیک کنید

 


Super User

وبگاه: IrSchool.net

گروه تولید محتوا همیار دانش آموز 1395

نظر دادن

 فروشگاه آنلاین مدرسه ایرانیان

 
 
 

نماد اعتماد الکترونیکی

  

تیم همیار دانش آموز موفق به دریافت نماد اعتماد الکترونیکی - ای نماد - شده است. با اطمنیان خرید کنید.

 

عضویت در خبر نامه

از آخرین اخبار، محصولات و تخفیف های ما آگاه شوید.

تماس

 ایمیل : IrSchool.net@gmail.com
تلفن : 03134461898
تلفن همراه : 09120321063