تلفن تماس : 09120321063

آخرین مطالب المپیاد زیست شناسی خبری، آموزشی، منابع و ...

آموزش زیست شناسی

گامی به سوی در مان بیماری های نورودژنراتیو (مثل آلزایمر و پارکینسون)

sciencedaily (May 10 , 2012) a

محققان واحد تحقیقات بالین دانشگاه Leicester یک مسیر اصلی برای از بین رفتن سلول های عصبی در موش های مبتلا به بیماری های دژنراتیو پیدا کردند. این محققان توانستند با مسدود کردن این مسیر، جلوی مرگ سلول های عصبی موش ها را گرفته و مدت زندگی آن ها را افزایش دهند.

در بیماری های نورودژنراتیو انسان مثل آلزایمر، پارکینسون و جنون گاوی ، پروتئین های سلول های عصبی به طریقه ی ای نادرست پیچ و تاب می خورند و این امر باعث شکل غیر طبیعی این پروتئین ها می شود. این پروتئین های معیوب باعث تشکیل پلاگ ها در بیماری آلزایمر و اجسام لوی در بیماری پارکینسون می شوند.

 

محققان در روی موش هایی تحقیق کردند که مبتلا به بیماری های نورودژنراتیو ایجاد شده با پریون ها بودند. این نوع موش ها به عنوان بهترین مدل مطالعاتی برای بیماری های نورودژنراتیو انسان به شمار می روند.

این دانشممدان پی بردند ساخته شدن تعداد زیادی پروتئین های معیوب در یک سلول، طی یک واکنش دفاعی، باعث متوقف شدن ساختن پروتئین های جدید در آن سلول می شود. زمانی که شرایط به حالت عادی برگردد، پروتئین سازی دوباره از سر گرفته خواهد شد ولی چون پروتئین های جدید نیز مجددا به شکل معیوب در میآیند بهمین دلیل این اتفاق رخ نمی دهد. این اتفاق باعث مرگ سلول های عصبی می شود چرا که پروتئین های مورد نیاز این سلول ها ساخته نمی شوند.

محققان توانستند با تزریق یک پروتئین خاص به درون این سلول ها، روند پروتئین سازی را فعال کرده و نیز از بد پیچ و تاب خوردن پروتئین های تازه ساخته شده جلوگیری کنند. این بررسی ها نشان داد کار روی مسیر غیر فعال شدن سنتز پروتئین در سلول های عصبی می تواند راه های مناسبی برای درمان بیماری هایی چون پارکینسون و آلزایمر پیش روی مان قرار دهد. 

پروفسور گیووانا مالوچی محقق ارشد این پروژه می گوید: جالب است که در بیشتر بیماری های نورودژنراتیو با پروتئین های پریون مانندی سر و کار داریم که به اشتباه پیچ و تاب خورده و معیوب شده اند.  ما توانستیم مسیر ساخته شدن این پروتئین ها را دستکاری کنیم و این می تواند شروع مسیری برای درمان این بیماری ها باشد. به جای مبارزه با پروتئین ها معیوب، اگر مسیر ساخته شدن پروتئین های معیوب را متوقف کنیم، می توانیم به دست یافت های بزرگی برسیم.

پروفسور hugh perry یکی دیگر از محققان این پروژه می گوید: بیماری های نورودژنراتیو مثل آلزایمر و پارکینسون بیماری های آزار دهنده و غیر قابل درمانی هستند که امروزه نزدیک به 7 میلیون نفر در اروپا با آن ها دست و پنجه نرم می کنند. مطالعات نشان می دهد به دلیل کنترل زاد و ولد و پیر تر شدن جامعه، این آمار در هر 20 سال آینده، دو برابر خواهد شد.  ما معتقدیم مطالعاتی مثل این پروژه که بر روی مبانی و پایه های ایجاتد این نوع بیماری های انجام می شوند، برای دست یافتن به درمان مناسب، ضروری هستند. فهمیدن راه هایی که منجر به مرگ سلول های عصبی می شود، برای جلوگیری از این اتفاق ضروری است.

منبع: sciencedaily

مترجم: رضا نصیرپور


Super User

وبگاه: IrSchool.net

گروه تولید محتوا همیار دانش آموز 1395

نظر دادن

 فروشگاه آنلاین مدرسه ایرانیان

 
 
 

نماد اعتماد الکترونیکی

  

تیم همیار دانش آموز موفق به دریافت نماد اعتماد الکترونیکی - ای نماد - شده است. با اطمنیان خرید کنید.

 

عضویت در خبر نامه

از آخرین اخبار، محصولات و تخفیف های ما آگاه شوید.

تماس

 ایمیل : IrSchool.net@gmail.com
تلفن : 03134461898
تلفن همراه : 09120321063